About TWSB

Co-founded in 1944 by the late Mary Day and Lisa Gardiner, The Washington School of Ballet (TWSB) is recognized nationally and internationally for its classical training and dedication to excellence in dance and dance education. TWSB provides a safe, nurturing environment enabling each student to explore their technical and artistic capabilities. Our mission is to inspire the next generation of young dancers to grow and expand to their full potential and to keep our community dancing.

The school trains more than 900 enrolled students each year at its Northwest Campus studios on Wisconsin Avenue and an additional 350 enrolled students at its Southeast Campus housed at The Town Hall Education, Arts and Recreation Center (THEARC). More than 1600 adult students take class through TWSB’s Open Class programs which are held at both campuses.

Learn more about school programs

With best-in-class faculty, a unified curriculum across our programs, and student-centered classrooms, The Washington School of Ballet sets a new standard in ballet education. The Washington School of Ballet programs include creative dance, pre-ballet, boys’ classes, and a leveled program for children through young adulthood, many of whom wish to pursue dance as a career. The school also offers a Professional Training Division that brings together especially talented students from around the world for intensive training under The Washington School of Ballet’s renowned faculty. Both the NW and SE campuses share a syllabus to ensure the same excellence in training at each location and both campuses also offer open adult classes.

Learn more about school programs

TWSB awards over $370,000 in tuition assistance and merit scholarships to promising young dancers. Through financial assistance, merit-based recognition, and personalized faculty guidance, we strive to support equitable opportunities in ballet from registration to graduation. This incredible support is funded by donors like you who are committed to providing pathways for students in the DMV area to study classical ballet.

Join the Family Giving Circle

Learn more about the legacy of The Washington School of Ballet and its impact on Washington DC and the world of ballet.

History of The Washington School of Ballet

Back to Top

Back to Top

School Leadership

School Leadership

Katie C. Sopoci Drake

Katie C. Sopoci Drake

Director of Schools

Katie Sopoci Drake is a seasoned administrator and educator with nearly 2 decades of experience in the arts spanning non-profit arts administration, teaching in higher education, and performance. As the …

Read More
Xiomara Reyes

Xiomara Reyes

Professional Training Division Head

Xiomara Reyes, Head of the Professional Training Division at TWSB, had a successful and long international career. Performing with The National Ballet of Cuba, Royal Ballet of Flanders in Belgium …

Read More
Damien Johnson

Damien Johnson

Upper Division Head, NW Campus

Damien Johnson is originally from Dallas, Texas. He received his early dance training from Kitty Carter, Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts, and The Etkin-Atkinson …

Read More
Pamela Bjerknes

Pamela Bjerknes

Pre-Ballet & Lower Division Head, NW Campus

Pamela Booth Bjerknes, a former member of American Ballet Theatre (ABT), brings extensive teaching, directing, and performing experience to The Washington School of Ballet. Performing classical and contemporary ballets throughout …

Read More
Tammy Hurt

Tammy Hurt

School Principal, SE Campus

Tammy Hurt, a native Washingtonian, started her dance training at the Jones-Haywood School of Ballet and later became a member of the Capitol Ballet Company under the direction of Doris …

Read More

Back to Top

School Administration

School Administration

Katie C. Sopoci Drake

Katie C. Sopoci Drake

Director of Schools

Katie Sopoci Drake is a seasoned administrator and educator with nearly 2 decades of experience in the arts spanning non-profit arts administration, teaching in higher education, and performance. As the …

Read More
Tammy Hurt

Tammy Hurt

School Principal, SE Campus

Tammy Hurt, a native Washingtonian, started her dance training at the Jones-Haywood School of Ballet and later became a member of the Capitol Ballet Company under the direction of Doris …

Read More
Xiomara Reyes

Xiomara Reyes

Professional Training Division Head

Xiomara Reyes, Head of the Professional Training Division at TWSB, had a successful and long international career. Performing with The National Ballet of Cuba, Royal Ballet of Flanders in Belgium …

Read More
Damien Johnson

Damien Johnson

Upper Division Head, NW Campus

Damien Johnson is originally from Dallas, Texas. He received his early dance training from Kitty Carter, Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts, and The Etkin-Atkinson …

Read More
Pamela Bjerknes

Pamela Bjerknes

Pre-Ballet & Lower Division Head, NW Campus

Pamela Booth Bjerknes, a former member of American Ballet Theatre (ABT), brings extensive teaching, directing, and performing experience to The Washington School of Ballet. Performing classical and contemporary ballets throughout …

Read More
Donna Glover

Donna Glover

Nutcracker Children's Coordinator and Summer Intensive Manager

Entering her 18th season with The Washington Ballet, Ms. Glover has transitioned from the leadership position of Director of Operations for The Washington School of Ballet to Summer Intensive Manager …

Read More
Margaret Williamson

Margaret Williamson

Artistic Administrator, SE Campus

Margaret Giragosian Williamson received her early training at The Washington Ballet, the Maryland Youth Ballet, and the Central Pennsylvania Youth Ballet. During this time, she was also privileged to spend …

Read More
Alexandra Schools

Alexandra Schools

School Manager, NW Campus

Alex Schools is a native of the Washington, DC area, where she received her ballet training under Pamela and Michael Bjerknes at American Dance Institute and Patricia Berrend at Berrend …

Read More
Kayla DeShields

Kayla DeShields

School Manager, SE Campus

Kayla DeShields is a native of Woodbridge, VA where she grew up studying liturgical dance in her church beginning at age four and holding positions of leadership within the dance …

Read More
Miya Hisaka

Miya Hisaka

Adult Program Head

With a life commitment to diversity and excellence in concert dance, Miya has been a Producing Executive/Artistic Director, teacher, choreographer, arts and diversity advocate, and urban planner. Since l984, faculty at WSB, under …

Read More
Kim Parmer

Kim Parmer

Assistant School Director, NW Campus

Originally from Long Island, Kim Parmer has been immersed in the DC-area dance scene since moving here in 2010. Most recently, Ms. Parmer served as the director of Maryland School …

Read More
Valentina Palladino

Valentina Palladino

Assistant to the Pre-Ballet and Lower Division Head

Valentina Palladino is a professional dancer, choreographer, and educator from Sardinia, Italy. Ms. Palladino began her dancing career in 2003 at the School Ballet Arabesque, Cagliari, Sardinia, Italy, under the …

Read More
Faryn Kelly

Faryn Kelly

Costumer, SE Campus

Faryn Kelly is a multi-disciplinary freelance artist currently based in Washington, DC. Originally from Lexington, KY, Faryn graduated with a BFA in Dance from Wright State University in Dayton, OH. In DC, Faryn previously served as the lighting supervisor at Dance Place, and has worked with DMV companies in lighting design (PrioreDance, haus of bambi, Orange Grove Dance, Flying V, Jane Franklin Dance), costume design (Tariq Darrell O’Meally, American University, Heart Stück Bernie, Jamison Curcio and Shanice Mason, darlingdance, ReVision Dance Company), and stage management (The Kennedy Center, Mosaic Theatre, Studio Theatre, Coalescence, Dumbarton Arts and Education).  Faryn was selected as one of the 2020 New Releases Festival choreographers, was a scholarship student in 2022 for the ATLAS choreography program at Impulstanz in Vienna, Austria, and is an FY2024 DC Commission on the Arts and Humanities Fellowship Program awardee. Among her favorite things are travel, instant film, haute couture, space, and chocolate covered espresso beans.

Read More
Caroline MacDonald

Caroline MacDonald

NW School Costumer

Caroline is a junior at Marymount University in their fashion design B.A. program, with minors in sustainability and studio art. Ballet is close to home for her, as she spent two …

Read More

Back to Top

Alumni

Co-founded by legendary ballet pioneers, Mary Day and Lisa Gardiner, The Washington School of Ballet students have gone on to dance professionally with The Washington Ballet, American Ballet Theatre, New York City Ballet, Dance Theatre of Harlem, Dutch National Ballet, Houston Ballet, Boston Ballet, Pacific Northwest Ballet, Miami City Ballet and numerous other companies all over the US and the world.


Notable Alumni

Virginia Johnson1968 Graduate, Artistic Director of Dance Theater of Harlem (2011-2023), Editor-in-Chief of Pointe Magazine (2000-2009), founding member & principal dancer of Dance Theater of Harlem

Susan Jones1965 Graduate, Dancer with American Ballet Theater, Artistic Staff of ABT since 1979

Kevin McKenzie1972 Graduate, Artistic Director of American Ballet Theatre (1992-2022), principal dancer with American Ballet Theatre (1980-1991) and permanent guest artist with The Washington Ballet (1989-1992), co-fouder of Kaatsbaan International Dance Center

Amanda McKerrow – Former principal dancer with American Ballet Theatre, In 1981 she became the first American to win a gold medal at the Moscow International Ballet Competition when she was 17 years old.

Shirley MacLaine – Author and award-winning broadway, film and television actress.

Georgia Engel – Broadway, film and television actress

Chelsea Clinton – Writer, global health advocate. Daughter of President Bill Clinton, and Secretary Hillary Clinton

Jennifer Ringer – Former principal dancer with New York City Ballet.


Recent Alumni

2023 Graduates

Professional Training Division

Annie Bacon – Northern Virginia Community College
Abigail Brent – The Washington Ballet Studio Company
Anna Cole – Cleveland Ballet Company
Katelyn Hagel – Ballet Austin, Butler Fellowship
Carly Jones – Milwaukee II
Katelyn Konawalik – New Jersey Ballet Trainee
Natalie Patel – Philadelphia Ballet Studio Company
Samantha Stillwell – Sarasota Ballet Company
Akari Tagawa – Ballet Arizona Studio Company
Megan Wefel – Bayerisches Staatsballett Junior Company
Luke Umphlett – Minnesota Ballet, Apprenticeship

TWSB Upper Division

Haiku Burgiel – James Madison University
Julia Malloy – University of South Carolina
Kai Paul – Howard University
Vivienne Sheahan – TWSB Professional Training Division
Alyssa Toussaint – Yale University
Sophie Widenhouse – Oregon State University


2022 Graduates

Professional Training Division

Emily Blackstone – Georgetown University
Lindsay Bettencourt – Inland Pacific Ballet
Viggo Christensen – Virginia Tech
Catherine Doherty – The Washington Ballet Studio Company
Isabella Garofalo – Fashion Model: Mega Model Brasil Agency
Angela Gibbons
Misha Glouchkova – The Washington Ballet Studio Company
Trae Mikus – Rochester City Ballet
Isha Nadig – UC Berkeley
Harry Warshaw – The Washington Ballet Studio Company

TWSB Upper Division

Sydnie Collins – Howard University
Colette Kaufman – University of Michigan
Beatriz Moreira Leite – University of Maryland
Willow Singley – The George Washington University


2021 Graduates

Professional Training Division

Isabel Boyd –
Elliott Evans – Portland Ballet
Matteo Garattoni – Utah Metropolitan Ballet
Afonso Queriros
Morgan Rust – Boulder Ballet
Nailah Saint-Louis – Spelman College
Noura Sander – The Washington Ballet
Chiara Valle – City Ballet of San Diego
Muriel Ventura Pontin – Neglia Ballet, Canada’s Ballet Jorgen (Freelance)
Ryan Ward – Dancer at Disney Animal Kingdom

TWSB Upper Division

Ashley Blake – Salve Regina University
Téa Costello – Towson University
Isabella Courard-Durso – Point Park University
Lia Issakov – The Rock School West
Jessica Klein – Tulane University
Isabel Sofia Krieg
Chloe Manos – University of Michigan
Jorja Nicholls – Owner, Prestige Classical Coaching
Emre Ocak – Full Sail University
Holly Palermo – St. John’s College
Camille Price – Rutgers University
Emma Rethy – Cornell University
Kylee Rieger – UNCSA


2020 Graduates

Professional Training Division

Ella Can
Evan Campbell
Rebecca Casel – American Ballet Theatre’s JKO School, Emory University
Lucas Castro – Dance Theatre of Harlem
Ariana Chernyshev – Pittsburgh Ballet Theatre
Phoebe Desperito – The George Washington University
Brittany Focht – Fort Wayne Ballet
Christina Henares – Indiana University Ballet Theatre, Grand Rapids Ballet
Kennady Jackson – Richmond Ballet Studio Company
Kathryn Kasmar – Pittsburgh Ballet Theatre School
Rachel Metcalf
Piper Nooney – Marquette University, Paris-Saclay University
Abigail Paige
Zoe Parker – Charlotte Ballet, CP Physical Therapist Assistant
Sarah Rose – Sydney Dance Company, Owner, Artistic and Holistic
Eva Sagarriga Visconti – Ballet of the Romanian National Opera Lasi

TWSB Upper Division

Eva Campbell – The University of Virginia
Megan Cassidy
Hallie Dillon – James Madison University
Aleah Feggins – Temple University
Genevieve Gallant – Pittsburgh Ballet Theatre School Graduate Program
Chia-yi Ho
Isabelle Khoriaty – Parsons School of Design – The New School
Katherine Kilbourn – Mercyhurst Dance, Mercyhurst University
Ileana Small – University of Southern California
Lauren Stella
Logan Troyner – University of Maryland College Park


Alumni

2015-2019

Cameron AcreeProfessional Training Division, 2019
Elizabeth ArentsenProfessional Training Division, 2019 – The Joffery Ballet Studio Company, Fordham University
Charlotte BattigelliProfessional Training Division, 2019 – Ballet Kelowna
Yaa FaulkUpper Division, 2019 – Dancer with Wiggins Dance Collective, TWSB faculty
Grace FisherUpper Division, 2019 – Drexel University
Harrison ForrestUpper Division, 2019 – University of Vermont
Julia GundzikProfessional Training Division, 2019 – Cincinnati Ballet
Michael JastrzebskiProfessional Training Division, 2019 – Ballet Austin
Joshua Kiesel Professional Training Division, 2019– Kansas City Ballet
Lope LimProfessional Training Division, 2019 – The Washington Ballet
Jordan LovelaceProfessional Training Division, 2019 – Ballet Austin II
Grace MillerUpper Division, 2019 – Milwaukee Ballet
Ismael Olivas GilProfessional Training Division, 2019 – Amare Espectaculo
Hui-wen PengProfessional Training Division, 2019 – San Francisco Ballet
Sofia PereiraUpper Division, 2019 – Cornell University
Emily PotterProfessional Training Division, 2019
Joel SelvaProfessional Training Division, 2019 – The Sarasota Ballet
Allison SmithProfessional Training Division, 2019 – Indiana University Ballet Theatre
Benton StivaliProfessional Training Division, 2019 – Ballet Arizona Studio Company
Rei TadaProfessional Training Division, 2019 – Columbia Classical Ballet
Aoi TashiroProfessional Training Division, 2019 – First State Ballet Theatre
Evan ThorntonProfessional Training Division, 2019 – The Sarasota Ballet
Nanichi VargasProfessional Training Division, 2019 – Philadelphia Ballet Trainee, Paula Brown Performing Arts Center Faculty
Taylor WestUpper Division, 2019 – Ananya Dance Theatre, Florida State University
Luke WestermanProfessional Training Division, 2019 – Benedictine College

Leonie Aksyonov Upper Division, 2018 – Skidmore College
Peyton Anderson
Professional Training Division, 2018 – South Carolina Ballet
Isadora BassoProfessional Training Division, 2018 
Bernardo BetancorProfessional Training Division, 2018 – Les Grands Ballet Canadiens
Cole ChertokProfessional Training Division, 2018 
Kye Cooley – Ballet West II & Ballet West
Carter CooperUpper Division, 2018 – Oberlin College
Nicholas CowdenProfessional Training Division, 2018 – The Washington Ballet
Sofia Fernandez Upper Division, 2018 
Kirara FuseProfessional Training Division, 2018 
Abigail GranlundProfessional Training Division, 2018 – The Washington Ballet, Hong Kong Ballet
Marina HanadaProfessional Training Division, 2018
Deirdra Hoyt – Upper Division, 2018 – Boston University
Miyu KawamotoProfessional Training Division, 2018 – Ballet du Capitole Toulouse
Yaman KelemetProfessional Training Division, 2018 – SNG Opera, Ballet Ljubljana, Compañía Nacional de Danza
Blake LanesskogProfessional Training Division, 2018 – The Sarasota Ballet, UCLA
Johnna LeeUpper Division, 2018 – Cornell University
Audrey MalekProfessional Training Division, 2018 – Pacific Northwest Ballet, The Washington Ballet Studio Company
Erin McavoyProfessional Training Division, 2018 – Loyola University Maryland
Natsumi OohataProfessional Training Division, 2018 – Ctiy Ballet of San Diego
Michelle QuinerProfessional Training Division, 2018 – American Repertory Ballet
Landry RidenerProfessional Training Division, 2018 
Julia RustProfessional Training Division, 2018 – The Joffery Ballet
Marissa StarkProfessional Training Division, 2018 – Nashville Ballet
Antonia Tomasi-carrProfessional Training Division, 2018 – University of Toronto
Alexa TorresProfessional Training Division, 2018 – The Washington Ballet, Boston Ballet
Sydney Webster Upper Division, 2018 

Andrea AllmonProfessional Training Division, 2017 – Dancer with The Washington Ballet
Rafael Bejarano – Professional Training Division, 2017 – Dancer with The Washington Ballet, TWSB faculty
Julia Crosby – Professional Training Division, 2017
Gilles Delellio – Professional Training Division, 2017 – Dancer with The Washington Ballet
Nono Kinouchi – Professional Training Division, 2017
Paul Lytle – 2017, Ballet Arizona Studio Company, BalletMet Trainee.
Saya Niwa – Professional Training Division, 2017
Samara Rittinger – Professional Training Division, 2017 – Dancer with The Washington Ballet
Noah Schwartz – Professional Training Division, 2017
Isabel Robles  – Professional Training Division, 2017
Sage Wilson – Professional Training Division, 2017
Haowei Zhu  – Professional Training Division, 2017

Dante Alabastro Professional Training Division, 2016
Carla Barinas – Professional Training Division, 2016
Erin Chong Professional Training Division, 2016
Renge FujimoriProfessional Training Division, 2016
Aurelio De Moraes Guimaraes Professional Training Division, 2016
Daliana Gutierrez
Professional Training Division, 2016
Maya Harr NW Campus Upper Division, 2016 – Alonzo King LINES Ballet
Maya Hawkins – Professional Training Division, 2016 – Collage Dance Collective
Amy Oconnor – Professional Training Division, 2016
Karl Picuira De Pimodan Professional Training Division, 2016
Louis Picuira De Pimodan – Professional Training Division, 2016
Michaela Pratt – 2016
John Rowan – Professional Training Division, 2016
Sarah Savage – Professional Training Division, 2016
Gianna Stettner – Professional Training Division, 2016
Jiabao Wang Professional Training Division, 2016
Kelly Williams
Professional Training Division, 2016
Krystina Wendelken
Professional Training Division, 2016
Kyra Wendelken
Professional Training Division, 2016
Delaney Zieg Professional Training Division, 2016

Aeron Buchanan – Dancer with Nashville Ballet

Kimberly CilentoProfessional Training Division, 2015 – Dancer with The Washington Ballet
Thomas Giugovaz – Professional Training Division, 2015
Gabriel Hearn-desautelsProfessional Training Division, 2015
Ryuichi ToyotaProfessional Training Division, 2015

2010-2014

Kazuya Arima 2014
Zhenghong Cao 2014
Jorge Cordozo 2014
Livia Dias 2014
Collin Daffin 2014
Neviah Dallas2014, Dancer with Dayton Contemporary Dance Company 2. TWSB faculty
Chanel Dews2014, TWSB faculty
Eli Downs 2014
Clarissa Gandolfo 2014
Elle Gaubatz 2014
Elise Gaubatz – Professional Training Division 2014, Richmond Ballet II
Wendy Guo 2014
Caroline HudsonProfessional Training Division 2014, Georgia Ballet, Ballet Tucson, Rochester City Ballet, Pittsburgh Ballet Theatre
Wakana Kato 2014
Jessica Lohr 2014
Alan Ma 2014
Ayumi Miyazaki 2014
Kathryn Musk 2014
Yuki Nakahara 2014
Micheal Pontius 2014
Eduardo Ramos 2014
Josue Rebollo 2014
Julia Ridderhoff 2014
Yayoi Shigeki 2014
Rodrigo Vasquez 2014
Goldie Walberg 2014
Connor Werth 2014
Zoe White 2014
Marshall Whiteley 2014
Peishan Xie 2014

Christianne Campbell 2013
Nicole Ciesinski 2013
Brittany Harrison 2013
Hibiki Higuchi 2013
Aaron Hilton 2013
Alexandra Huchinson 2013
Julia Phifer 2013
Stephanie Schenberger 2013
Amina Vargaseight2013,  Ailey/Fordham graduate, Dancer with Hope Boykin

Sydney Wiggins2012 – Founder of Wiggins Dance Collective, TWSB faculty

Terra Appleman 2011
Breanne Coughlin 2011
Kelly Dornan 2011
Emily Eisert 2011
Aliyah Etheridge 2011, Dancer with Ronald K. Brown/EVIDENCE
Hinano Eto 2011
Alert Gordan 2011
Jared Kelly2011, Indiana University, Ballet Tucson Company Minnesota Dance Theatre, Ballet X
Meadow Lakin 2011
Jesse Lyon 2011
Courtney Schenberger 2011
Kaitlan Smallwood 2011

Samantha Allen – 2010
Jordan Carney – 2010
Taylor Gladstone – 2010
Monica McAndrews – 2010
Isha Mclennan – 2010
Mio Nakamura – 2010
Kate Oborn – 2010
Rodrigo Ortega – 2010
Emi Shimada – 2010
Makiko Sutani – 2010
Makiko Toyonaga – 2010
Yurika Uda – 2010
Nayuu Watababe – 2010
Lily Young – 2010
Jake Zhao – 2010

2005-2009

 

Charlotte Barnett 2009
Lee Chan  2009
Andrew Cribbet  2009
Boysie Dikobe  2009
Mitchell Gill  2009
Brooke Kettler  2009
Sarah Koekkoek  2009
Mary Kate Kronzer  2009
Amber Lewis  2009
Sarah MacKay  2009
Benjamin Malone  2009
Isha McClellan  2009
Hannah Morris  2009
Katherine Monogue  2009
Robert Mulvey  2009
Akira Nakahama  2009
Hovey Olivia  2009
Alison Pitton  2009
Fukui Saena  2009
Olivia Schonfield  2009
Talia Startsman  2009
Hannah Stauch  2009
Ariella Steinhorn  2009
Rukako Takahashi  2009
Josep Torne  2009
Nicole Vitale  2009

2000-2004

Margaret Williamson2003 – TWSB Artistic Administrator, SE Campus

1995-1999

1990-1994

Carmen Rosario Ramos – 1992

1985-1989

Anita Pacylowski – 1989

Kristina Windom1986 – Dancer with The Washington Ballet, Cleveland/San Jose Ballet, Alonzo King’s LINES Ballet. Former TWSB Upper Division Head. Current Principal of the School of Philadelphia Ballet

1980-1984

1975-1979

Donna Parise Byrne 1979

Christine Matthews – 1977
Allison Zusi
1977

Katrin Andreasson – 1975
Pamela Adkins 
– 1975
Linda Aughney – 1975
Candance Claiborne – 1975
Nancy Collier – 1975
Susan Conrad
– 1975
Julia Craighill – 1975
Pamela Dew – 1975
Christine Foisie – 1975
Suzanne Foran – 1975
Nanette Hennessey – 1975
Julie Miles – 1975 – The Washington Ballet
Lauran Turner – 1975
Antoinette Welsh – 1975
Leslie Woodard – 1975

1970-1974

Susan Baldwin-Andrews – 1974
Terenia Benedict
– 1974
Sharon Caplan
 – 1974
Cynthia Chadbourn – 1974
Kathleen Costlow – 1974
Nancy Dooher – 1974
Patricia Heubusch – 1974
Virginia Holte – 1974
Kerry King – 1974
Christine Kozlowski – 1974
Marjorie Myerson – 1974
Lisa O’Neill – 1974
Philip Saltonstall-Rosemond – 1974
Sarah Smith – 1974
Donald Van Vleet Jr. – 1974
Wendy Ziecheck – 1974

Catherine Adkins – 1973
Brian Andrew – 1973
Stephen Baranovics – 1973
Beth Berdes – 1973
Niki Burack – 1973
Debra Campbell – 1973
Cheryl Dawson – 1973
Ellen Dinmore – 1973
Jill Donaldson – 1973
Teresa Guiffre – 1973
Michele Lankowski – 1973
Mary Ann Marston – 1973
Mary Miller – 1973
Leslie Morris – 1973
Sherrilee Myer – 1973
Theresa Polland – 1973
Holly Resor – 1973
Maria Urreiztieta – 1973

Diane Barrett – 1972
Lucy Bolton – 1972
Georgia Cobb – 1972
Robin Conrad – 1972
Karen Dameron – 1972
Cynthia Hagburg – 1972
Nancy Hasley – 1972
Mary Beth Linehan – 1972
Suzanne Longley – 1972
Kevin McKenzie – 1972, see “Notable Alumni” above!
Catherine Murphy – 1972
Barbara Parsons – 1972
Barbara Pierce – 1972
Victoria Riddleberger – 1972
Catherine Segreti – 1972
Debrah Shore – 1972
Anthony Sterago Jr. – 1972
Elizabeth Wade – 1972
Jean Ann Wolbier – 1972

Shiela Andrew 1971
Eve Leyman 1971
Maureen McKensie 1971
Abigail Rigby 1971
Hillary Sanders 1971
Rose Silsby 1971
Colette Yglesias 1971
Clint Harmon 1971
Timothy Van Kluyve 1971

Cynthia Chapman – 1970
Molly Gorden – 1970
Dorothy Kincer – 1970
Patricia McLaughlin 1970
Eileen O’Rourke – 1970

1960-1969

Rosine Bena – 1969
Karen Collins – 1969
Stephanie Dulgeroff – 1969
Adrienne Hampton – 1969
Linda Kuchera – 1969
Holly Lane – 1969
Mark Neal – 1969
Jana Scott – 1969
Virinia Vollrath – 1969
Jacqueline Wittstein – 1969

Colette Albert – 1968
Julia Edmundson – 1968
Virginia Johnson – 1968, see “Notable Alumni” above!
Elisabeth London – 1968
Jeanne Modesitt – 1968
Kitty Morrison – 1968
Nancy Pierce – 1968
Sheila Snapp – 1968

Christine Erickson – 1967
Dove Garrett – 1967
Darja Michel – 1967
Lauran Miller – 1967
Lynne Penn – 1967
Cynthia Roberts – 1967
Roberta Stacy – 1967
Jane Surba – 1967

Melissa Bassford – 1966
Harold Bowman – 1966
Jo Ann Cifala – 1966
Judith Crump – 1966
Georgia Engel – 1966, see “Notable Alumni” above!
Frances Jones – 1966
Karen Lierley – 1966
Joanne Segreti – 1966
Judith Winter – 1966

Dana Arey – 1965
Patty Dent – 1965
Elizabeth Grosholtz – 1965
Becky Hull – 1965
Mary Lynn Son – 1965
Patricia Walker – 1965
Nancy Wilmarth – 1965

Kathleen Bannon – 1964
Judith Deegan – 1964
Michelle Lees – 1964
Gisela Schubach – 1964

Barbara Livshin – 1963

1950-1959

1944-1949


Join our TWSB Alumni Group on Facebook to connect with former classmates and to receive special invitations and promotions.

Have an update? Let us know!

Back to Top

Back to Top